Donanım Haberleri

Normal Bir Bilgisayar Satın Almak İstiyorsanız 3 Önemli Bilgi

Normal Bir Bilgisayar Satın Almak İstiyorsanız 3 Önemli Bilgi

İşlemci: İşlemci sistem performansının en önemli belirleyicisidir. İşlemcinin kapasitesi tüm sistemin performansını belirler. Diğer cihazlar sadece işlemcinin tam potansiyeline ulaşmasına izin verir.

İşlemciler, GHz (gigahertz) cinsinden ölçülen saat hızı ve bit olarak ölçülen bant genişliği ile ayırt edilir.

Ayrıca iki gruba ayrılırlar tek çekirdekli işlemciler ve çift çekirdekli işlemciler. Çift çekirdekli işlemciler, grafikleri yoğun oyunları çalıştırmanızı veya aynı anda programları çalıştırmanızı sağlayarak, örneğin bir güvenlik programını çalıştırırken müzik indirerek performansı artırır.

Çoklu ortam üretimi en hızlı 2,6 GHz’lik bir seçenek gerektirir. 1,8 ila 2,2 GHz, dijital ortam dosyaları, elektronik tablolar ve sunum yazılımı için idealdir. Web tarama, e-posta, film izleme, müzik dinleme ve fotoğraf düzenleme için 1,6 ila 1,9 GHz uygundur.

Bellek: Rasgele erişim belleği (RAM) miktarı da bilgisayarlarınızın performansını etkiler.

Daha fazla miktarda RAM, aynı anda daha fazla program çalıştırmanızı ve daha hızlı çalışmanızı sağlar. 3 ila 4GB RAM, oyun oynama, video düzenleme ve DVD üretme gibi yoğun belleği gerektiren işler için idealdir. 2GB RAM, film ve video dosyaları, grafik tasarım yazılımı dosyaları, yoğun elektronik tablolar ve aynı anda birden fazla uygulama çalıştırılması gibi daha büyük dijital medya dosyalarıyla çalışmak için idealdir. Kelime işlem, e-posta gönderme, web’de gezinme, film izleme, müzik dinleme ve fotoğraf düzenleme gibi sınırlı etkinlik için 1 GB önerilir.

Sabit disk: Tüm verilerin saklandığı yer burasıdır programlar, sürücüler, dijital fotoğraflar, müzik, vb… Şu andaki sabit diskinizde ne var ve gelecekte sabit diskinizde bulundurmayı düşündüğünüz şey dikkate alınmalıdır. Ev finansmanı ile ilgili belgeler, e-tablolar ve veriler için ideal olan düşük ila orta ölçekli bir sabit disk yaklaşık 80 ila 100GB arasında olacaktır. Büyüyen bir medya kitaplığınız varsa veya bilgisayar oyunları yüklemeyi planlıyorsanız, maksimum boyutta bir sabit disk kullanmayı düşünmelisiniz. Ödeyebileceğiniz kadar sabit bir disk satın almanızı öneririm.


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Bana Bildir  
Bildir