Donanım Haberleri

Bilgisayarınızın Grafik Ekran Kartı Nasıl Yükseltilir?

Bilgisayarınızın Grafik Ekran Kartı Nasıl Yükseltilir

Grafik kartınız, çok sevdiğiniz resimleri, sunumları ve videoları görüntülemek için monitöre veri göndermekten sorumludur. Bu durumda, grafik kartınızı güncel tutarsanız, bu size büyük fayda sağlayacaktır.

Hepimiz bunları derinlemesine, yüksek çözünürlüklü oyunlarda oynamayı seviyoruz ve bu bizim grafik kartımızı yükseltmemiz veya yeni bir bilgisayar almamızın ana sebebidir. Ve bu oyunların sağladığı tüm harika özellikleri kullanabileceğimiz zaman, mutlak bir değişim şart olur.

Grafik kartınız yavaş görünüyorsa, destek web sitesini ziyaret ederek mevcut kartınızı güncellemek isteyebilir ve yamaları yeni aygıt sürücülerini yüklemenizi isteyebilir.

Bu dosyaları indirmek ve yüklemek için zaman ayırın ve grafik kartınızın performansında büyük bir sıçrama olacaktır. Dosyaları indirirken, onları nereye kaydettiğinizi unutmayın.

Bilgisayarınız yaşlanıyorsa, eski sistemlerin daha yavaş işlemcilerle donatıldığını unutmayın. 500 MHz CPU Çipiniz varsa, yalnızca grafik kartı yerine tüm sistemi yükseltmeyi düşünmelisiniz.

Son birkaç yıldır sadece oyun kartlarını tasarlayan iki graohics kart düzenleyicisi oldu. Yeni kart alımları söz konusu olduğunda, ATI ve Nvidia üreticileri dikkate alınmalıdır.

Grafik Kartınızı Nasıl Güncellersiniz

Bilmeniz gereken ilk şey, sistem biriminizdeki grafik kartının adıdır. Başlat, Denetim Masası ve Görünüm ve Temaları seçerek kartınızı görebilirsiniz.

Ardından, Ekran’ı seçin ve ayarlar sekmesine tıklayın. Grafik kartınızın adını görmelisiniz. Kartınızın ne kadar eski olduğunu ve yeteneklerini görmek için kartınızın web destek sitesini ziyaret edin. Nasıl yeni sürüme geçmek istediğinize karar verebilirsiniz.

Eski kartınızın özelliklerini anladıktan ve adını bildikten sonra, yeni bir kartta ne kadar yatırım yapmak istediğinize karar vermeye hazırsınız. Sisteminiz yeni olsa bile grafik kartınızı güncellemelisiniz.

 

Yükseltmeniz gereken daha iyi grafik kartlarından bazıları ATI veya Radeon X800 veya Nvidia’nın GeForce FX 6800 yongaları olacaktır.

Yeni kartınızı kurmadan önce, eski kart için herhangi bir yazılımı ve eski aygıt sürücüsünü silin. Bu dosyayı kaldırmak için, Başlat, Denetim Masası’nı tıklayın, Program Ekle ve Kaldır’ı tıklayın. Grafik kartınıza herhangi bir yazılıma bakıp kaldırmanız yeterli olacaktır.


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Bana Bildir  
Bildir